1Co to jest WENTYLACJA?
Wentylacja jest to proces usuwania z pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza i wymiana na świeże dostarczone z zewnątrz. Wentylacja jest konieczna ponieważ powietrze we wszystkich pomieszczeniach stale ulega zanieczyszczeniu. Wentylacja powinna spełniać kilka warunków:
  • musi być ciągła, pracować podczas naszej nieobecności
  • obsługiwać każde pomieszczenie, zapewniając stałą wymianę powietrza
  • zapewniać możliwość regulacji w zależności od zapotrzebowania
2Jakie są zalety stosowania nawiewników okiennych ?
  • czyste i świeże powietrze pozbawione pleśni. W nieoczyszczanym, niewymienialnym powietrzu mogą rozwijać się bakterie, wirusy i inne zarazki chorobotwórcze, które działają bezpośrednio szkodliwie na organizm ludzki
  • komfort cieplny w pomieszczeniach – brak uczucia „przeciągu”  (jak przy uchylonych oknach)
  • brak nadmiernego schładzania pomieszczenia a więc oszczędności energii cieplnej. Mniejsze ubytki ciepła niż przy tradycyjnym wietrzeniu
  • brak podwyższonej wilgotności powietrza – w efekcie brak pleśni i grzyba
  • trwała i automatyczna wymiana powietrza
  • oszczędności wynikające z prawidłowej eksploatacji mieszkania / domu.
  • bezpieczeństwo w przypadku wyjazdów, np. na wakacje, ferie nie istnieje potrzeba rozszczelniania okien, co utrudnia otwarcie, okien przez osoby  “nieproszone".
  • brak zjawiska ciągu zwrotnego (z przewodu wywiewnego), które spowodowane jest z reguły brakiem doprowadzenia powietrza do pomieszczeń. Gdy nie dostarczymy świeżego powietrza, np. za pomocą nawiewników, przewody wentylacyjne nie będą w stanie usuwać zużytego. W wyniku tego, jeden (lub więcej) z przewodów wywiewnych, staje się przewodem nawiewnym.
3 Jaki rodzaj nawiewnika okiennego wybrać ?
Wybór odpowiedniego nawiewnika zależy od warunków panujących w miejscu jego przeznaczenia. Po przyjeździe do klienta dokonujemy oględzin i wybieramy najlepszy rodzaj nawiewnika. Produkty różnią się m. in. zasadą działania. Wyróżniamy nawiewniki higrosterowane, ciśnieniowe oraz mechaniczne (sterowane ręcznie).  (czyt. więcej na www.nawiew.eu)
4Dlaczego, chcąc przewietrzyć po prostu nie otworzyć okna?
Uchylając okno tracimy dużo ciepła. Minusem jest również możliwość zalania mieszkania oraz hałas z zewnątrz. Nie ma też nieprzyjemnego przeciągu. Uchylone okno, nawet małych rozmiarów może dać powierzchnię przelotu ponad 10 razy większą niż wielkość otworu który jest wymagany podczas stosowania nawiewników okiennych. Oszczędność i bezpieczeństwo zapewnia nawiewnik okienny ponieważ prawidłowe wietrzenie odbywa się tu w sposób kontrolowany przy całkowicie zamkniętym oknie !!!
5Dlaczego mam w mieszkaniu często zaparowane okna ?
Para wodna powstająca w procesie spalania gazu jak i podczas prania, suszenia, gotowania czy podlewania roślin, koniecznie musi być usuwana na zewnątrz. W przeciwnym razie zawartość wilgoci w powietrzu ulega zwiększeniu, co powoduje m.in. kondensację pary wodnej i wydzielanie się skroplin na powierzchni szyb. W efekcie nastąpić może rozwój pleśni, która potrafi poważnie uszkodzić konstrukcję budynku i zniszczyć wyposażenie domu. Następstwem braku prawidłowej wentylacji pomieszczeń jest równie nieprzyjemny zapach. Niedobór świeżego powietrza w mieszkaniu można jednak łatwo zniwelować montując w oknach nawiewniki.  Prawidłowa wentylacja domu czy mieszkania jest niezbędna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Wietrzenie zmniejsza bowiem stężenie zanieczyszczeń organicznych oraz chorobotwórczych bakterii i wirusów unoszących się w pomieszczeniach, przyspieszając proces oczyszczania organizmu. Z drugiej strony prawidłowa wentylacja powoduje zwiększenie ilości tlenu w powietrzu. Dzięki temu sprawniej działa układ odpornościowy człowieka, a dotleniony organizm staje się mniej podatny na choroby i zakażenia.
6W mieszkaniu pojawił się ciemny nalot w okolicach nadproży okien, na spoinach glazury, w dolnej części ściany, oraz jest wyczuwalny nieprzyjemny zapach ?
Przyczyna w/w objawów jest prawdopodobnie pojawienie się grzyba w pomieszczeniu. Niszczą tynki, powodując ich przebarwienia, spękanie i odspajanie się. Atakują spoiny w ścianach murowanych, są przyczyną łuszczenia się farb i tapet. Przebywanie w zagrzybionym pomieszczeniu może powodować bóle głowy, senność, nudności.  Należy pamiętać, i nie wolno usuwać grzybów przed wcześniejszym ich unieszkodliwieniem środkiem grzybobójczym, gdy jest to niebezpieczne dla naszego organizmu. Jeżeli ściana w mieszkaniu została zaatakowana przez grzyba pleśniowego, to znaczy, że w pomieszczeniu jest zbyt wysoka wilgotność. Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić po zabiegu usunięcia grzyba jest zwiększenie wentylacji (np. montaż nawiewników okiennych). Bez tego, grzyb wyjdzie nam ponownie i to bez względu na to jak mocny środek grzybobójczy i grzybochronny zastosowaliśmy. Zapraszamy do oglądania zdjęć wykonanych w obiektach w trakcie montażu nawiewników okiennych gdy ściany zostały zaatakowane przez grzyby pleśniowe.